Архив на категория: Златни страници

Успех на Националната олимпиадата по Английски език( Варна – 12.03.2023)

Отново имаме повод да се похвалим с успехите на нашите ученици!

Този път повод за гордост е представянето на наша ученичка на националната олимпиада по английски език! Това е Алексана от 8б клас с класен ръководител и преподавател по английски език Лорита Захариева.

Алексана е упорита, мотивирана, работи неуморно, развива и надгражда своите знания и умения, както в часовете, така и в свободното си време и това и помага да бъде уверена в себе си и да се представя отлично на състезания, като олимпиадата по английски език на национално ниво!

Честито на Алексана достойното представяне и пожелаваме много подобни бъдещи успехи!

НАЦИОНАЛНИ И ЕВРОПЕЙСКИ ЗНАЦИ ЗА КАЧЕСТВО

Пореден проект, реализиран от учители и ученици на 1. СУ “ Пенчо П. Славейков, е отличен със знак за качество.

Проектът “ Global tour bus“ даде възможност на ученици и учители от 33 държави да споделят своите национални ценности и да реализират истински културен обмен. Автобусът взе от всяка спирка характерни танци, песни, традиции и обичаи. Партньорите по проекта са процес на създаване на ново сътрудничество.

Честито и успех на всички!

document(5)

document(3)

Учители и ръководство с престижна награда

Уважаеми колеги, родители и ученици, приятели,

     След  задълбочен мониторинг от страна на Центъра за развитие на човешките ресурси, относно двугодишната дейност   на нашите eTwinning учители Лорита Захариева,  Геновева Маркова и Венцислав Николов,  на 1. Средно училище „Пенчо П.Славейков“ бе присъден почетният знак  „eTwinning училище 2021- 2022г.“. С това престижно  отличие  eTwinning общността оценява и награждава участието и ангажираността не само на тези преподаватели, които в последните  години работиха  по различни международни проекти, но и  училищното ръководство, което изцяло подкрепи техните начинания  в името на популяризирането на еTwinning   дейностите в нашето училище.

 „Ролята на образователните институции, получили това признание, е да мотивират и насочват другите училища и детски градини да достигнат до същото ниво, да споделят своя опит, методи, идеи и практики, да вдъхновяват и помагат.“ Екип eTwinning България

Честито!

Списък на българските институции, удостоени със Знака „eTwinning училище 2020-2021“, както и на всички европейски институции, отличени за същия период, можете да видите тук:
https://www.etwinning.net/en/pub/support/2021–2022-etwinning-school-l#c100

 

Ние сме сред 10-те избрани училища за посланици на ЕП

Вестник АЗ-буки:

Още 10 училища стават посланици на ЕП

Брой 45, 2020

Общо 93 гимназии са обхванати от програмата в България през тази учебна година

Бюрото на Европейския парламент в България избра 10 нови училища, които ще се включат в Програмата за училища посланици на ЕП през учебната 2020/2021 г. Тя се провежда за пета година у нас и в кампанията за набиране на нови участници се включиха над 100 училища.
Сред избраните да завоюват титлата „посланик“ на ЕП, има представители на 1 профилирана гимназия, 5 средни училища и 4 професионални гимназии. Журито се впечатли най-много от знанията и новаторските идеи на 1. СУ „Пенчо П. Славейков“ – София, ПГИ „Ал. Константинов“– Кърджали, ПГМЕ – Бургас, ПГСС „Проф. Иван Иванов“– Долни Дъбник, ПГТ – София, ПЕГ „Д-р Иван Богоров“ – Димитровград, СУ „Любен Каравелов“ – Пловдив, СУ „Никола Вапцаров“ – Хаджидимово, СУ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Първомай, и СУ „Хр. Ботев“– Бобов дол.“

04

Майски празници 2020 година

 
Детелина Пангелова , заместник директор – начален етап,
Shkolo.bg 16:26:15 30.04.2020
 

„Изключително атрактивна презентация! Много приятно съм впечатлена и за колаборирането с начален етап и по-специално с учениците от 4.Б клас и госпожа Валя Ненкова.

Поздравления, колеги!

Честит утрешен празник на всички нас, които работим със сърцето си:)“

Валя Ненкова, учител – начален етап,
Shkolo.bg
18:58:27 30.04.2020

     Аплодисменти от името на 4б клас и от мое име на г-жа Г. Маркова, на Мартин Христов -12В клас и на Екатерина Костова – 11В клас,

за интересната и вълнуваща презентация, с която отправихме поглед в бъдещето.

      А за настоящето: обучителна, ценна и полезна беше информацията, поднесена от десетокласника Радослав Василев /Здравна академия -проект/, заедно с г-жа Е. Прокопиева.

       Искрени благодарности на колеги и ученици!

Великден – Традиции и дух – 4в ни дават пример

“          След престижната изява на Надя Дикова на сайта на РУО София-град, след феноменалния успех на Венета Рангелова и Мариана Даракчиева с класирането на Сияна Тодорова в областния кръг от олимпиадата „Знам и мога“, след инициативата за партниране с родители на Нели Иванова, след изключително креативните презентации на Боряна Теофарова, Ирис Петрова, Десислава Спасова, днес споделям презентацията на Тодорка Симова – класен ръководител на 4.В клас. Нейната презентация впечатлява с две обстоятелства: това, че децата са мотивирани да творят по време на Великден и да съхранят добрия дух, и това, че създават творчески продукт чрез „рециклиране“ . Оставям на Вас да откриете какво рециклират децата в творчески проект. Приятно гледане и успешно продължение на седмицата!“

Детелина Пангелова, заместник директор –  начален етап, 1. СУ „Пенчо П. Славейков“, София

Нека помним!

НА ТОЗИ ДЕН ...

Пенчо Петков Славейков е роден на 27.04.1866 г. в Трявна. Той е най-малкият син на възрожденския поет и общественик Петко Рачов Славейков, от когото наследява много като човек, гражданин и творец. Учи в Трявна и Стара Загора, където през 1876 г. баща му е назначен за учител. Преживяното в Стара Загора по време на Руско-турската война остава завинаги в съзнанието на бъдещия поет; тези „враснали тъй дълбоко в душата спомени“ служат на Славейков при работата му върху „Кървава песен“. След края на войната писателят се премества в Сливен , а през 1879 г. — отново в Търново, където баща му Петко

Славейков издава вестниците „ Остен “ и „ Целокупна България “ , а Пенчо Славейков участва в разпространението им.

В края на 1879 г. семейството се установява в София , където Славейков учи до 1881 г. След въвеждането на Режима на пълномощията , баща му, един от водачите на Либералната партия , е арестуван, след което заминава за Източна Румелия . Пенчо Славейков продължава образованието си в Пловдив . През 1883 г. е един от начинателите и водителите на ученическия смут в Пловдивската реална гимназия против лошото преподаване на предметите , след като учители като П. Р. Славейков, Петко Каравелов и Трайко Китанчев били заменени с парфюмирани контета и умствено боси „възпитатели“ .

1884. 24. 01. – замръзва на леда на Марица след продължително пързаляне с кънки; безрезултатно лечение в Пловдив, София, Виена, Париж, Лайпциг, Берлин След като преключва с учението, писателят Живее в различни селища — Люцерн , Хофлу , Горат , Гьошенен , Андермат , Логано . Силният душевен гнет влошава здравето му. Славейков прави героични усилия да работи. В края на ноември пристига в Италия . Най-дълго се задържа в Рим. През май 1912 г. отново е на път към Енгандините, в планината, търсейки лек за тялото и душата. В края на месеца пристига в малкото курортното градче Брунате , разположено между езерото Лаго ди Комо и град Комо (Италия) , където на 28 май умира. Погребан е в селското гробище; костите му са пренесени в  България през 1921 г.

Стоян Панчовски,
старши учител по български език и литература,
1.СУ „Пенчо П. Славейков“, София

Сияна Стоянова от IV г клас със значителна преднина в класирането за националния кръг на „Знам и мога“

Сияна Стоянова от IVг клас със занчителна преднина в класирането за националния кръг на състезанието "Знам и мога"

Скъпи колеги,

         Тази седмица е наситена с хубави новини за нас.

         Имам удоволствието да споделя, че в публикувания на сайта на Министерство на образованието и науката списък на класираните ученици  за национален кръг в олимпиадата „Знам и мога“ се откроява името на едно дете, което не само е достигнало максимален брой точки, но е и със значителна преднина пред всички останали допуснати участници. Това дете е нашата  Сияна Тодорова Стоянова, ученичка от 4.Г клас. Нейни учители са госпожа Венета Рангелова (класен ръководител и преподавател в сутрешна смяна) и госпожа Мариана Даракчиева (преподавател в следобедната смяна). Да ги поздравим за успеха!

        Достижението на Сияна е повод за гордост на нея самата, както и на нейните родители, както и на нейните преки учители, както и на всички нас затова, че нашите деца  летят напред с крилете, които носят като личен талант, но  и които развиват с всеотдайната подкрепа и компетентност на нас – техните учители.

        Позволете да изразя голямата си радост, която чувствам като наш общ успех и да поздравя госпожа Рангелова и госпожа Даракчиева с постижението! Пожеланията оставам на Вас, тъй като съм сигурна, че те ще бъдат благодарни да ги споделите.

        Ние всички знаем колко безценна е ролята на учителя. Знаем също, че някои постижения са несравними, защото бързите крачки за един са преодоляване на планина за друг. Именно затова усилията на всеки от нас за всяко дете са незаменими и несравними. Но има една сравнима общочовешка ценност и това е подкрепата. Подкрепата към децата и подкрепата между нас. Тази подкрепа е с много измерения и най-голямото е  – радостта от успеха на другия.

      Честито, госпожо Рангелова, госпожо Даракчиева!

      Честито, колеги!

      Желая Ви светли празници!

      Детелина Георгиева,
      заместник директор – начален етап